SAÇIN ANATOMİSİ

SAÇIN ANATOMİSİ

 Saç kılı 3 ayrı katmana sahiptir.

  • Kütikül
  • Kabuk
  • Öz


1-Kütikül , damdaki kiremitlere benzeyen, üst üste gelmiş hücre veya pullardan oluşur.İncedir ve rengi yoktur.Görevi daha kalın olan ve saça rengini veren " melanin" pegmentini barındıran kabuğu korumaktır.

Saçlarımıza uyguladığımız mekanik suistimallere ( yıkama, fırçalama, fön, kimyasal değişiklikler vbg. ) karşı sıkı bir engel görevi görür.

Kütikül sağlıklıyken yarı şeffaf ve nemlidir.Sağlıklı kütikül ışıklı pırıltılar ve parlaklık yaratarak ışığı yansıtır. Mekanik,kimyasal veya çevresel etkenler nedeni ile zarar gördüklerinde, pulların kenarları saç kılından ayrılır.Bu zarar görmüş saç artık ışığı yansıtmayacaktır ama bunun yerine donuk, cansız bir saç görünümü vermek için ışığı emecektir.

2-Kabuk , kütikül tarafından korunan, saçın bütün canlıu elemanlarının bulunduğu yerdir. Bu saçın protein ve sıvı içeriğinin bulunmasının gerekli olduğu güç katmanıdır. Kabuk, saçın modekül ağırlığının %90 'ına kadar olan kısmını oluşturur. Burası saçınızın rengini belirleyen " melanin " adlı pigmenti de içerir.

İki çeşit melanin vardır; Emulanin , saçta bu pigmentten ne kadar bulunduğuna bağlı olarak saça siyah yada kahverengi renklerini verir. Pheomelanin ise saçı kızıl yapar.Sarı saçta ise çok az melanin bulunur.

Kabuk,

katı değişik bağlar yardımı ile bir arada tutulmuş sert proteinlerden oluşan milyonlarca paralel liften oluşmuştur.Bu bağlar aşırı miktarlarda kırılır ve yeniden yapılmazlarsa saçın yapısı çok zayıflar.Bu olay, saçı tehlikeye atmamak için yapılması gereken ihtiyatlı bir saç bakım uygulamasının önemine işaret etmektedir.

3-Öz , çukur diye adlandırılan en iç kat proteinden oluşur.Bazen kabuk katının merkezinde bulunduğu gibi, ince saçta mevcut olmayabilir.Öz , bizim saç uygulamalarını yaparken dikkat etmemiz gereken herhangi bir gerçek işleve sahip değildir.

Bu yazı yorumlara kapalı.